SKAZA - Cecelia Ahern


Bardzo lubię książki Cecelii Ahern, więc gdy tylko dowiedziałam się, że napisała powieść dla młodzieży, od razu dopisałam ją do listy pozycji do przeczytania. Trochę minęło od tego czasu, to prawda, ale wreszcie znalazłam czas, by zaznajomić się z tym tytułem. I na początek jeden, podstawowy zarzut:
Opis kłamie.
Nie będę go tu przytaczać, bo według mnie zdradza zdecydowanie zbyt wiele i robi to w bardzo pokrętny sposób. Możemy z niego wywnioskować, że to kolejna dystopia z mnóstwem akcji i romansem w tle. Taka jak ich wiele. Nic bardziej mylnego! Ale o szczegółach nieco później - najpierw przekonajmy się o czym tak naprawdę jest Skaza. 

  Siedemnastoletnia Celestine jest inteligentną, ale grzeczną i nie wychodzącą przed szereg dziewczyną. Stosuje się do zasad, ma bardzo dobre wyniki w szkole, a jej chłopakiem jest Art, syn sędziego Crevana - jednego z najpotężniejszych ludzi w kraju. Jest on przewodniczącym komisji sędziowskiej, zwanej Trybunałem. Czym zajmuje się Trybunał? Ma on za zadanie wyłapywać osoby, które popełniły złe uczynki lub nadużycia, które nie są na tyle poważne, by były karane więzieniem, ale nie powinny uchodzić ludziom na sucho. Jeśli Trybunał uzna, że oskarżony posiada skazę na charakterze, wypala mu literę "S" na ciele. W różnych miejscach - to zależy od typu popełnionego błędu.

Za złe decyzje oznacza się skroń. 
Za kłamstwo - język. 
Za kradzież społecznego mienia - prawą dłoń. 
Za nielojalność wobec Trybunału - pierś, nad sercem.  
Za złamanie zasad społecznych - podeszwę prawej stopy. 

Naznaczone osoby mają pewne ograniczenia - nie mogą wyjeżdżać za granicę, muszą żyć skromnie, nawet w autobusie nie mogą usiąść tam gdzie zechcą. Nikt nie może też im pomagać - jest to prawnie zabronione, ale kto by tam chciał wspierać ludzi ze skazą - w końcu dopuścili się paskudnych uczynków.
Celestine wierzy, że ten system jest dobry - przecież źli ludzie muszą zostać ukarani. Ale po pewnym incydencie w autobusie, wszystko się zmienia. Całe jej dotychczasowe życie zdaje się rozpadać, a rzeczywistość okazuje się mieć nieco inne barwy, niż z początku zakładała.

  Cecelia Ahern zajmuje się głównie pisaniem powieści obyczajowych i nie ukrywam, że to widać w tej książce. Nie ma tu zbyt wiele akcji, za to historia skłania do refleksji i w pewien sposób porusza. Zaznaczam, ze romansu tu prawie nie ma - to prawda, ten wątek przewija się co jakiś czas, ale niewiele go tu znajdziemy, co dla mnie jest plusem, bo mam już trochę dość młodzieżówek zdominowanych przez miłosne rozterki bohaterów.

Kiedy ponosi się tak ogromne klęski, zwycięstwa zdają się małe. Lecz mimo wszystko są. Trzeba tylko umieć je rozpoznać, małe źródełka światła i nadziei ukryte w ciemności. 
Na pierwszy plan wybija się tu temat Naznaczonych. Nie oszukujmy się - w wielu powieściach tego typu możemy znaleźć jakąś grupkę ludzi, którzy z pewnych względów są traktowani gorzej od innych. Ale ten dość oklepany motyw jest to przedstawiony w tak dogłębny i poruszający sposób, że jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, co nasza bohaterka może czuć i w pewnych momentach naprawdę było jej mi żal.
A właśnie - postacie. Celestine bez wątpienia wybija się na tle innych protagonistek dystopii. Jest inteligentna i zaradna. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkim może przypaść do gustu ( to bynajmniej nie jest Celaena ze Szklanego Tronu ). Z początku bywa naiwna, dla niektórych może być też zbyt poukładana. Ale dzięki temu wydaje się być bardziej realna. Bo dobrze wykreowana postać nie jest bez skazy - przeciwnie, ma wiele wad, nad którymi stara się cały czas pracować, by pod koniec historii zmienić się w kogoś o wiele lepszego.
Reszta bohaterów na razie nie wybija się niczym szczególnym, ale liczę na to, że w następnym tomie nieco się to rozwinie.

Podsumowując:
  Skaza to bardzo dobra książka dla młodzieży i nie tylko. Nie ma tu zbyt wiele akcji, powieść ta raczej ma za zadanie poruszyć nas i skłonić do refleksji, co bez wątpienia robi znakomicie. Historia Celestine pokazuje to, jak łatwo jest nam kogoś znienawidzić, mimo, że nie jesteśmy nawet pewni tego, czy ta osoba zasługuje na jakiekolwiek potępienie. Zwraca uwagę też na to jak łatwo możemy się zapomnieć i szydzić z kogoś, mimo iż sami nie zawsze jesteśmy lepsi. Bardzo polecam - ta książka naprawdę daje do myślenia.

Informacje ogólne:
Ilość stron: 448
Tytuł oryginału: Flawed
Cykl: Sakaza
Tom: 1
ISBN: 9788328702905
Wydawnictwo: Akurat
Data wydania: 26.10.2016
Tłumaczenie: Joanna Dziubińska
Ocena: 8/10

A wy? Dajcie znać, czy czytaliście już Skazę, a jeśli tak, to jakie są wasze wrażenia.
Na dzisiaj to tyle. Dziękuję za poświęconą mi uwagę i do zobaczenia w kolejnych postach!







Komentarze